Poremećaji pokreta
U okviru Poliklinike, te uz povremenu asistenciju bolničkih kapaciteta, moguće je liječiti cijeli spektar poremećaja pokreta, koji se mogu javljati u rasponu od pretjeranog usporavanja pokreta (hipokinetički) ili javljanja pretjeranih nevoljnih kretnji (hiperkinetički).
Glavni poremećaji pokreta uključuju slijedeće:
- Parkinsonova bolest je neurodegenerativni poremećaj karakteriziran simptomima kao što je tremor, usporavanje kretnji i zakočenost ruku i nogu. Riječ je o polako progresivnom poremećaju koji može dovesti i do smetnji govora i gutanja.
- Distonije su bolna stanja pri kojima se mišići grče, tresu ili koče, dovodeći do abnormalnih položaja dijelova tijela.
- Huntingtonova koreja je nasljedna bolest koja dovodi do progresivne degeneracije određenih živčanih stanica u mozgu, što rezultira abnormalnim pokretima tijela i mentalnim propadanjem.
- Benigni esencijalni tremor je poremećaj koji je obično karakteriziran trešenjem ruku, ili u nekim slučajevima, ruku i glave.
- Touretteov sindrom je poremećaj tipa tikova, koji se manifestira kao nagle, nevoljne kretnje koje se opetovano ponavljaju. Motorički tikovi mogu se javljati u rasponu od treptanja do skakanja, a vokalni tikovi od iskašjlavanja do izgovaranja socijalno neprihvatljivih riječi.
- Cerebralna paraliza je kronično stanje koje dovodi do poremećaja kontrole pokreta. Simptomi ovog poremećaja, koji se ne smatra progresivnim, tipično se javljaju u dobi od 3 ili manje godina, a uključuju kasni razvoj sposobnosti samostalnog hodanja, poteškoće kod obavljanja zadataka koji uključuju finu motoriku, slabe ili ukočene mišiće i smetnje govora.
- Spasticitet je nevoljna, kontinuirana kontrakcija mišića, koja se javlja kao posljedica oštećenja mozga ili leđne moždine. Mišićne kontrakcije interferiraju s osnovnim tjelesnim funkcijama, kao što su hod ili govor.